Mahremiyet Sorunlarının Önlenmesinde Mahremiyet Etki Değerlendirmesi (MED)

Muhittin Tataroğlu

Künye

Çalışmada e-devlet sürecinin kişi mahremiyeti açısından yarattığı tehlike ve olumsuzluklara karşı Mahremiyet Etki Değerlendirmesi önerisi geliştirilmiştir.

  • Yazar: Muhittin Tataroğlu
  • Kaynak: Celal Bayar Üniversitesi İ.İ.B.F Yönetim ve Ekonomi Yıl: 2013 Cilt: 20 Sayı: 1
  • Tarih: 2013
  • Lisans: Kaynağa bakınız.

Paylaşın!

Özet

Demokrasinin gelişmesi açısından oldukça büyük fırsatlar sunan e-devlet süreci ve kullanılan teknolojiler, kişi mahremiyeti bakımından önemli sakıncalar da doğurmaktadır. Mahremiyet ise devlet ve birey ilişkilerinde önemli bir sorun alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri gibi muazzam güç kaynaklarının cazibesi karşısında devlet ve hükümetler karşısında kişi mahremiyetinin korunması, demokrasi açısından yaşamsal önem kazanmaktadır. Teknoloji kullanımından doğan mahremiyet sorunları özel sektörde de söz konusu olmakla birlikte, devletin kişi mahremiyetine yönelik ihlalleri önemli artış sergilemektedir. Çalışmada e-devlet sürecinin kişi mahremiyeti açısından yarattığı tehlike ve olumsuzluklara karşı Mahremiyet Etki Değerlendirmesi önerisi geliştirilmiştir.


Anahtar Kelimeler

Kişisel veri, mahremiyet, kişisel verilerin korunması, teknoloji, mahremiyet, e-devlet, Mahremiyet Etki Değerlendirmesi (MED).


Esere Erişim

Celal Bayar Üniversitesi internet sitesi üzerinden esere erişilebilmektedir.

Tıklayınız
Aylık Özet Bülteni
Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yerel ve global gelişmeleri her ay derliyor ve özetleyerek sizlere gönderiyoruz.
Gizlilik Politikamız için tıklayınız.